Slunce nad řekou

Premiéra 21. 3. 2014 v KD Dvorana.

Letní trampská komedie se zpěvy.

Kořeny fenoménu „chalupaření“, které v normalizační době dosáhlo nebývalého rozvoje, lze najít trampingu v dobách první republiky. Mít vlastní chalupu znamenalo – zejména pro obyvatele měst – mít místo, kam se dalo utéct od shonu, smogu a přelidněných ulic. Pro ty, kteří uměli za minulého režimu náležitě zbohatnout okrádáním svých bližních, však i možnost dát na odiv, že „na to mají“.

Přenesme se tedy do let sedmdesátých, kde právě díky touze po vlastní oáze klidu se kdesi v Bojanově u srubu Oregon setkává pestrá směsice lidiček, aby zde „sehráli“ vlastní boj o místo na SLUNCI NAD ŘEKOU. Tramp Honza snil o vlastním srubu léta, a nyní sem společně přijíždí se svými přáteli Jardou, Vencou a Standou, aby si správně „po chlapsku“ užili víkendu, nejlépe samozřejmě ve společnosti opačného pohlaví. Čtveřice dívek – Jana, Ivana, Renáta a Marcela – má však trochu jiné plány, jak strávit volno u řeky. A když se do toho všeho přimotají ještě životem protřelá barmanka Sylva, upjatá učitelka těsnopisu a psaní na stroji Růžena a po lásce, která ze všeho nejvíc prochází žaludkem, bažící prodavačka z Masny Boženka, je na malér zaděláno. Situaci stačí zkomplikovat ještě paní Kamila – „čtyřicítka, štramanda z Prahy“, jak uznale zhodnotí převozník Kahovec, který za 5 korun československých zabezpečuje přepravu mezi vesnicí a srubem a ještě stačí přítomné oblažovat svými moudry. Korunu všemu nasadí alkoholem opojený seladon a svůdce počestných žen Maděra, kterému je na stopě proslulý tajný agent kapitán Macek. Díky jeho snaze a odvaze čelit nástrahám doby se postupně dočkáme rozuzlení všech zápletek.

Celou hrou se vinou melodie známé od táboráků, které nejednoho z Vás, diváků, provázely mládím. Vydejte se tedy s námi do míst, kam zajíždí LOUDAVEJ VLAK, kde možná uslyšíte, jak TEMNĚ HUČÍ NIAGARA, kde poznáte, že NA OKOŘ JE CESTA JAKO ŽÁDNÁ ZE STA, a kde v ZAHRADĚ TICHA uslyšíte SLAVÍKY Z MADRIDU. Vydejte se společně s námi prostě DÁL, DÁL, DÁL… do času nám tak dávných, ne však neznámých…

Hrají:

Honza – Petr Hlušička
Jarda – Karel Syrový
Standa – Václav Šmída
Venca – Karel Klug
Jana – Kateřina Podlipná
Ivana – Ivana Zbořilová
Renata – Magdalena Michlová
Marcela – Simona Dostálová
převozník Kahovec – Jiří Falta
paní Kamila – Ladislava Reichová
paní Sylva – Renata Bydžovská
paní Božena – Stanislava Barnetová
paní Růžena – Leona Rousková
Josef Maděra – Pavel Bednář
příslušník SNB – Josef Machač

Scénář: Vladimír Soukup
Úprava scénáře: Josef Machač
Zvuk: Pavel Urbánek
Kostýmy: Iva Hušková
Divadelní technika: Jaroslava Kozová, Anna Sedláčková
Text sleduje: Miluše Víšková
Světla: Jaroslav Janský
Režie: Josef Machač